
Unkarin kulttuuri- ja tiedekeskuksen aulassa, Balassi-instituutissa Helsingin Kaisaniemenkadulla on unkarilaisten suunnittelijoiden näyttely. Se on osa Helsingin designviikkoa. Näyttelyn ajatus on tuoda esille kestävän kehityksen periaatetta kierrätettyjen materiaalien muodossa sekä edistää nousevien unkarilaisten suunnittelijoiden kansainvälistä tunnettuutta. Tuotteissa kestävän kehityksen periaate tulee esille muun muassa materiaalivalinnoissa.

Unkarilainen Fanny Fazekas, näyttelyn kuraattori sanoo, että täällä Pohjoismaissa yhteys luontoon on monelle itsestäänselvyys. Hän on halunnut tuoda unkarilaiset suunnittelijat näytille skandinaaviseen ympäristöön, jotta he voisivat ottaa opiksi täällä vallitsevasta ympäristötietoisuudesta.
– Kierrätyksellä on kolme eri tasoa: talous, ympäristö ja yhteiskunta. Tähän näyttelyyn valitut tuotteet ovat kaikki valmistettu Budapestissä, lähellä suunnittelijoita ja siten tukevat kestävää kehitystä, Fazekas kertoo.

Mukaan on valittu noin kaksikymmentä unkarilaista suunnittelijaa, joita yhdistää kestävän kehityksen edistäminen muodin ja designin alueella. He haluavat töillään pienentää ekomuodin ongelmakenttää.
”Enemmän ja enemmän yhteistyötä!”
Eräs taiteilijoista on nostanut ympäristöystävällisyyden uudelle tasolle. Misija Design on tehnyt näyttelyssä esillä olevat keraamiset eläinfiguurit yhteistyössä liikuntarajoitteisten ihmisten kanssa. Taiteilijan ajatus on ottaa koko yhteiskunta mukaan työntekoon ja saada aikaan avointa vuorovaikutusta. Taiteilija pitää yhtä tärkeänä vastuuta lähimmäisestä kuin ympäristöstäkin.

Kaikki näyttelyn suunnittelijat ovat Budapestin Mohola-Nagy Design and Art Universityn kasvatteja. Fazekas haastatteli useaa suunnittelijaa ja valitsi sopivan kombinaation nuorista suunnittelijoista ja jo nimekkäistä taiteilijoista.
Yhteistyö Unkarin ja Suomen välillä voisi toimia hyvin
Fazekas toivoo, että yhteistyö suomalaisten ja unkarilaisten suunnittelijoiden kanssa voisi jatkua.
– Me voisimme jakaa tietoa ja oppia toisiltamme. Yhteistyöllä saamme nopeammin aikaan muutosta.
Esimerkiksi suunnittelija Gabriella Veszprémin ajatus on olla tuottamatta ollenkaan jätettä. Esillä olevat tuotokset ovat syntyneet pienistä nahanpaloista, joista on saatu aikaiseksi värikkäät jalkineet.


Unkarilaiset suunnittelijat ovat esillä nyt ensimmäistä kertaa Pohjoismaissa. Fanny Fazekas ja unkarilaiset suunnittelijat ovat tehneet uraa-uurtavaa työtä. Muoti ja design voivat ottaa kantaa yhteiskunnallisiin haasteisiin. Siihen näyttely myös pyrkii. Tuottamaan uutta luontoa suojellen.
Kestävä Design -näyttely 31.08. – 12.10.2018.
U-galleria
Balassi-instituutti
Unkarin kulttuuri- ja tiedekeskus
Kaisaniemenkatu 10, Helsinki
#sustainablehungary
Artikkeli julkaistu 13/09/2018 kaupunkikanavalla.
Teksti ja kuvat: Sanna-Maija Rautakoski